Wakacje w Polsce – zadbaj, by były bezpieczne
W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na podróże po Polsce zamiast zagranicznych wyjazdów. W trakcie takich wycieczek może dojść do różnego rodzaju zdarzeń, dlatego przed wyjazdem warto odpowiednio się zabezpieczyć. Jak to zrobić?
Wśród Polaków ogromną popularnością cieszą się dwa kierunki – morze i góry. Latem wiele osób kieruje się w stronę wybrzeża, ale nie tylko. Ciepłe miesiące to idealny czas, by zobaczyć najpiękniejsze zamki w Polsce zlokalizowane na Dolnym Śląsku, odwiedzić polskie skalne miasta oraz wspinać się po górach. W trakcie takich aktywności może dojść do różnego rodzaju wypadków, dlatego warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenia.
Ubezpieczenie turystyczne w Polsce
Ubezpieczenie turystyczne kojarzy się przede wszystkim z zagranicznymi wyjazdami. W Polsce z usług medycznych można bowiem korzystać za darmo, w ramach opłacanej składki i Narodowego Funduszu Zdrowia. Istnieją jednak specjalne polisy, które mogą przydać się w trakcie podróży po naszym kraju.
Największą popularnością wśród osób podróżujących po Polsce cieszy się ubezpieczenie NNW. Jak sama nazwa mówi, obejmuje ono następstwa nieszczęśliwych wypadków. W ramach polisy możliwe jest wypłacenie odszkodowania za wiele nieprzewidzianych, niebezpiecznych zdarzeń w trakcie podróży.
Czy ubezpieczenie turystyczne w Polsce ma sens?
W Polsce z opieki medycznej można korzystać za darmo, jednak często wiąże się to z koniecznością oczekiwania w kolejkach. Jeśli dane zdarzenie nie wymaga hospitalizacji, zwykle jedynym rozwiązaniem jest są usługi prywatne, które są kosztowne. Polisy turystyczne zwykle pozwalają na pokrycie tych wydatków. Obejmują one też wypłatę odszkodowania, która jest swego rodzaju rekompensatą za zmarnowane wakacje.
Niektóre polisy umożliwiają też pokrycie kosztów rehabilitacji, która odbywa się przez kolejne miesiące od wypadku. Są one dużym odciążeniem finansowym dla poszkodowanego, choć często konieczne jest samodzielne pokrycie należnej kwoty i późniejsze wystąpienie do ubezpieczyciela o jej zwrot.
Istnieją również ubezpieczenia turystyczne na podróże po Polsce, które pozwalają na przyznanie odszkodowania w razie uszkodzenia lub kradzieży bagażu. W tym przypadku zasady obowiązywania wyglądają podobnie, jak ma to miejsce w polisach na zagraniczne podróże. Do kradzieży lub zniszczenia bagażu nie może dojść z winy ubezpieczonego.
Co dokładnie obejmuje ubezpieczenie turystyczne w Polsce?
Zakres ubezpieczenia turystycznego zależy od wybranego pakietu. Najczęściej takie produkty pozwalają na uzyskanie zwrotu kosztów:
- ratownictwa – to ważne przede wszystkim w górach, podczas poruszania się po szlakach. Lepsze polisy pozwalają również na pokrycie kosztów akcji ratowniczych prowadzonych na terenie Czech i Słowacji,
- rehabilitacji – dotyczy sytuacji, w których po wypadku konieczne jest prowadzenie kilkumiesięcznej rehabilitacji. Taka polisa pokrywa koszty usług prywatnych, nierefundowanych przez NFZ,
- skradzionego lub zniszczonego bagażu – w takim przypadku ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie,
- leczenia po wypadku – dotyczy prywatnych usług, a także tych nierefundowanych przez NFZ,
- rezygnacji z podróży lub jej przerwania – taka opcja obowiązuje jedynie w sytuacji, gdy rezygnacja z podróży nastąpiła w wyniku ważnego, dobrze uzasadnionego powodu, np. śmierci bliskiej osoby lub wypadku.
Droższe polisy zwykle umożliwiają uzyskanie zwrotu kosztów do wyższej sumy. Często istnieje opcja podniesienia limitu za dodatkową opłatą.
Czego nie obejmie ubezpieczenie turystyczne w Polsce?
Ubezpieczenie turystyczne w Polsce nie obejmie podobnych sytuacji do tych, które wchodzą w skład wyłączeń w polisach zagranicznych. Mowa tu o wszelkich wypadkach i szkodach spowodowanych umyślnie lub w wyniku niedbalstwa, aktywnościach pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, wypadkach podczas wykonywania pracy fizycznej czy epidemii lub pandemii. Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty środków również za zdarzenia, do których doszło w związku z chorobami psychicznymi i klęskami żywiołowymi. Każda polisa ma własne OWU, z którym warto zapoznać się przed podpisaniem umowy. To właśnie w tym miejscu znajdują się informacje na temat wszelkich wyłączeń oraz zdarzeń objętych ochroną.
Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne w Polsce?
Ubezpieczenie turystyczne działające na terenie Polski jest znacznie tańsze niż pakiety obowiązujące za granicą. Dokładna cena zależy przede wszystkim od zakresu polisy, a także wysokości kwot wypłacanych w razie nieprzewidzianych zdarzeń. Najtańsze ubezpieczenia turystyczne w Polsce kosztują nawet 2 zł za dzień, choć zwykle trzeba zapłacić nieco więcej – około kilkunastu złotych.
Istnieją ubezpieczenia NNW, które działają nie tylko w Polsce, lecz także w pasie przygranicznym. Są one dobrym wyborem m.in. dla osób, które planują wspinanie się po górach na granicy z Czechami i Słowacją. Zwykle są droższe, ale pozwalają na uniknięcie konieczności zakupu dwóch osobnych ubezpieczeń – na podróż w Polsce i za granicą.